Search

Sławek Krajniewski hesja

Sławomir Krajewski

Imię: Sławomir
Nazwisko: Krajniewski
Funkcja: Prezes SPFL, Członek Rady Artystycznej SPFL
ID: 001/2010
Login: hesja
Email: poczta@hesja.pl
WWW: https://hesja.pl
Opis:

Urodziłem się w 1969 roku w Dzień Wojska Polskiego w domu Mamy – malarki i Taty – dyrektora szkoły, co już na wejściu napiętnowało mnie zamiłowaniem do munduru, do sztuki i zdolnościami organizacyjnymi.

FOTOGRAFIA
Przygodę z fotografią rozpocząłem od późnych lat 70-tych i aparatu marki Smiena. Później przyszedł czas na Zenita i licealne szkolne koło fotograficzne, które prowadziłem przez prawie 4 lata. Wraz z zakupem pierwszej lustrzanki Nikona rozpoczął się mój związek z tą japońską marką. Związek ów przejawiał się nie tylko używaniem sprzętu Nikon, ale również dość szeroką aktywizacją środowiska użytkowników Nikona. Do listopada 2009 roku pełniłem funkcję prezesa w Stowarzyszeniu Nikon Klub Polska, a obecnie jestem wykładowcą na Akademii Nikona. Mam zaszczyt i przyjemność być pomysłodawcą i prezesem Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air-Action (www.spfl.pl). W 2010 roku uruchomiłem projekt „Odloty hesji” składający się z wystaw fotograficznych oraz albumów z moimi fotografiami lotniczymi. W 2012 roku zostałem laureatem plebiscytu Lotnicze Orły 2011 w kategorii Fotograf Lotniczy. W moim portfolio znajdziecie zdjęcia z prawie każdej dziedziny, choć dominuje w nim tematyka lotnicza. Główną cechą mojego fotografowania jest tworzenie obrazów, a nie jedynie zwykłe dążenie do „zatrzymywania czasu”.

LOTNICTWO
Równolegle z pasją fotograficzną pojawiła się w moim życiu miłość do lotnictwa. Wszystko zaczęło się w klimacie lektury „Dywizjonu 303” i huku dopalaczy latających nad moją miejscowością samolotów Su-7. Pasja nie zakończyła się na popularnej u małych chłopców chęci zostania pilotem. Rozwijała się. Ukończyłem Wojskową Akademię Techniczną na kierunku lotniczym i pracuję w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie czyli w samym centrum polskiej wojskowej myśli lotniczej. Mimo pracy w poważnej instytucji oraz ponad czterdziestu lat na karku, pozostała we mnie ta dziecięca fascynacja lotnictwem nakazująca wieczne zadzieranie głowy i wpatrywanie się w przelatujące maszyny. Obowiązkowo wywołująca dreszczyk podniecenia.

FOTOGRAFIA LOTNICZA
W miejscu gdzie przecinają się te moje dwie największe pasje, zawsze powstają zdjęcia lotnicze. Nie są one typowymi zdjęciami dokumentalno-technicznymi. Staram się tworzyć obrazy, przedstawiać jakąś historię, zgrywać na zdjęciu główny motyw i tło, pokazywać ten niepowtarzalny klimat, robić zdjęcia inne, może bardziej… malarskie? Wymaga to często innego podejścia do fotografowanego obiektu, innego spojrzenia, wyjątkowych warunków.

Na mojej autorskiej stronie www.hesja.pl znajduje się dużo więcej fotografii oraz tekstów, których niestety tylko niewielka część zagościła na stronie SPFL. Zapraszam!


Portfolio

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie moga być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.