SLOVAK INTERNATIONAL AIR FEST (Słowacja, LZSL)

W ostatni weekend sierpnia na lotnisko w Sliać przybyło wiele atrakcyjnych statków powietrznych, zarówno grup akrobacyjnych, jak i solistów, których uchwycenie w kadrze zawsze sprawia fotografom dużo radości. Jednak są sytuacje, że nie tylko to, co dzieje się nad naszymi głowami, wywołuje emocje. Tak dzieje się szczególnie przy okazji pokazu włoskiej grupy akrobacyjnej Frecce Tricolori. Ich komentator na każdej imprezie przyprawia publiczność oglądającą podniebne przedstawienie o duży uśmiech na twarzy. Frecce swój kunszt prezentują nie tylko w powietrzu ale również przy mikrofonie, dzięki czemu radość z oglądania pokazu jest jeszcze większa. Mieliśmy zresztą okazję poznać konferansjera Trójkolorowych Strzał – Pana Andrea Soro i pogratulować udanego występu.
Poza grupą Frecce Tricolori prezentowali się również Patrouille de France, PC7 Team, radomski Orlik, a także szybowcowa grupa Očovskí Bačovia, która wzbudziła spore zainteresowanie. Wśród solistów najbardziej spektakularny był pokaz kpt. pil. Adriana Rojka na myśliwcu MiG-29 z Mińska Mazowieckiego. Za swoje umiejętności pilotażu otrzymał od organizatorów imprezy trofeum za najlepsze demo. Godnym uwagi był także belgijski F-16, który wprawiał publiczność w podziw swoją akrobacją. Nie mniejszy zachwyt wzbudził szwajcarski F-18, szwedzki Gripen, czy wielokrotny pokaz gospodarzy imprezy na samolotach MiG-29. W powietrzu pojawił się także SAAB 105 w tygrysim malowaniu sił powietrznych Austrii, jak również długo oczekiwany Zoltan Veres na swoim samolocie Extra 300, który swoimi powietrznymi ewolucji za każdym razem sprawiał, że widzowie wstrzymywali oddech. Nie mogło też zabraknąć czeskiej ALCA, która bardzo często prezentuje się na pokazach w Europie. W wspólnym przelocie z ALCĄ i Albatrosem wystąpił także brytyjski Hawk.
Innymi perełkami, które pojawiły się na płycie malowniczo położonego lotniska w Śliać były amerykańskie F-15, niemieckie Tornada ECR, P-51 Mustang „Excalibur”, transportowce – C-130 Hercules, CASA 295M, C27J Spartan, a także L-29 Delfin i śmigłowiec Mi-17.
Cała impreza kojarzyć się będzie nie tylko z bardzo udanymi pokazami pod względem liczby samolotów i pokazów, jakie prezentowały, lecz także z miłą atmosferą i upalną pogodą.

Łukasz „lukasz.tur” Kulik